10 yıl çalışan anında emekli oluyor: SGK açıkladı dilekçeyi getirene hemen maaş bağlanacak!

10 yıl çalışan anında emekli oluyor: SGK açıkladı dilekçeyi getirene hemen maaş bağlanacak!
Türkiye'de Erken Emeklilik Yasası Kabul Edildi 45-50 Yaş Arası İçin Müjde!

Türkiye'de uzun bir süredir beklenen erken emeklilik müjdesi sonunda geldi. Ak Parti'nin seçim öncesinde yaptığı açıklama ile milyonlarca kişinin umudu yeşerdi. EYT yasası ile emekli olamayan ve prim ödemeleri sebebiyle beklemek zorunda kalan vatandaşlar bu açıklamayı merak ve heyecanla bekliyordu. Ve sonunda beklenen haber geldi: erken emeklilik yasası kabul edildi. Bu yeni yasa ile birlikte prim indirimi ve yaş indirimi gibi avantajlar da sunulacak. Böylece yaklaşık 1 milyon kişi erken emeklilik hakkını elde edecek. Sadece 45-50 yaş aralığında olmak ve 10 yıl prim ödemiş olmak erken emeklilik için yeterli olacak.

Bağ-Kurlular İçin Prim İndirimi ile Emeklilik Dilekçeleri Verilebilecek

EYT'yi kaçıran veya prim ödemeleri sebebiyle beklemek zorunda kalan Bağ-Kurlu vatandaşlar da bu yeni düzenleme ile rahat bir nefes alacak. Prim indirimi sayesinde emeklilik dilekçelerini verebilecekler. Bağ-Kur ve SGK arasında prim eşitlemesi yapılacak ve bu sayede Bağ-Kur'luların ödemesi gereken prim gün sayısı 9.000'den 7.200'ye düşürülecek. Bu düzenleme ile EYT'ye takılan Bağ-Kur'lular dilekçe vererek emekli maaşlarını almaya başlayabilecekler. Küçük esnaf başta olmak üzere yaklaşık 1 milyon Bağ-Kurlu erken emeklilik hakkını kazanacak.

Ev Hanımlarına Devlet Destekli Emeklilik Düzenlemesi Yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim öncesinde verdiği müjdeye göre ev hanımları için de emeklilik düzenlemesi yapılacak. Ev hanımları isteğe bağlı sigorta primlerinin üçte ikisini ödeyecek geri kalan kısmını ise devlet karşılayacak. Böylece ev hanımları daha uygun şartlarda prim ödeyerek emeklilik imkanı elde edecekler. Bu düzenleme ile ev hanımlarının emeklilik hayalleri gerçekleşecek ve ekonomik güvence sağlanacak.

Staj ve Çıraklık Mağdurlarına da EYT müjdesi yolda

EYT yasası ile emekli olamayanlar arasında yer alan staj ve çıraklık mağdurları için de umut verici gelişmeler yaşanıyor. Yeni Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan bu konuda önemli çalışmalar yürüttüğünü açıkladı. Kısa bir süre içinde staj ve çıraklık mağdurlarına yönelik EYT müjdesinin gelebileceği belirtiliyor. Bu düzenlemeyle birlikte staj ve çıraklık dönemlerinde prim ödemeleri sebebiyle emeklilik hakkını elde edemeyen gençler de erken emeklilik imkanına kavuşabilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.