Emekli Bu Haberi Bekliyordu! Maaşlar %30 Zamla 9.750 TL Olacak…

Emekli Bu Haberi Bekliyordu! Maaşlar %30 Zamla 9.750 TL Olacak…
Emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam düzenlemesi büyük bir ilgiyle takip ediliyor. Uzun bir süredir gündemdeki yerini koruyan bu konuda milyonlarca vatandaş meraklı beklenişini sürdürüyor.

Emekli maaşlarına yapılacak zamla ilgili tahminler art arda geliyor. Peki, %30'luk zam ile emekliye 9.750 TL maaş verilirse bu zam yeterli olacak mı?

Emekli vatandaşlar çok uzun süredir maaşlarına yapılacak zamla ilgili meraklı bekleyiş içerisindeler. Emekli ve memur maaşları için nefesler tutuldu. Artık açıklama için sayılı saatler kaldı. Haziran ayı enflasyonu açıklandıktan sonra memur ve emekli maaşlarına yapılacak zammın oranı da ortaya çıkacak. Meraklı bekleyiş devam ederken iddialar ve yorumlar da yakından takip ediliyor. Kulislerde konuşulanlar arasında %30 oranı da yerini buldu. Böylece maaş 9.750 TL'ye yükselecek. İşte emekli maaş zammı beklentileri ve konuya dair tüm detaylar…

Zam İçin Nefesler Tutuldu…

Hem memur hem de emekliye yapılacak zamla ilgili nefesler tutuldu. Memur maaşlarına temmuz ayı zammının ne kadar yapılacağı açıklanacak. Konu ile ilgili son verinin açıklanması bekleniyor. Temmuz ayına girdiğimiz şu günlerde Haziran ayı enflasyon rakamı netleştiğinde yani TÜİK tarafından yapılacak açıklamanın ardından maaşlara zam hesaplamaları da ortaya çıkacak.

En Düşük Emekli Maaşı Kaç TL Olacak?

En düşük emekli maaşı geçtiğimiz dönemde 5500 TL'den 7500 TL'ye çıkmıştı. Yapılan düzenleme ile beraber 7.500 TL'ye çıkan emeklinin maaşının ne kadar olacağı araştırılıyor. Bu konu ile ilgili olarak %20, %25 ve %30 oranlarında yapılacak zam kulislerde konuşuluyor. Peki bu durumda emekli maaşları ne kadar olacak?

Zam Oranlarına Göre Hesaplama Nasıl Yapılıyor?

Emekli maaşlarına %20 zam kararı verildiğinde en düşük emekli maaşı 9000 lira olacak. Emekli aylıkları için %25'lik zam planlanması halinde 9375 TL emekli maaşı taban fiyatı olacak emekli aylıklarına %30 zam yapılması durumunda da en düşük maaş 9750 TL olacak.

En Düşük Emekli Maaşının 10.000 TL Olması Bekleniyor

Emekli vatandaşlara tahmini zam rakamlarıyla hesaplama yapıldığında 10.000 TL altında maaşlar ortaya çıkıyor. Ancak beklentiye göre en düşük maaşın 10.000 TL seviyesinde olması gerekiyor. 5 aylık toplam enflasyon rakamları belli oldu ve 6 ayın enflasyon verisi bekleniyor. Haziran ayı enflasyon rakamları henüz paylaşılmadı. 5 Temmuz tarihinde TÜİK tarafından rakamın paylaşılacağı düşünülüyor. Böylece belirgin bir tablo ortaya çıkmış olacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.