SGK'dan Müjde Geldi! SSK'lı Olup O Tarihlerde 10 Yıl Sigorta Girişiniz Varsa Emeklilik Mümkün…

SGK'dan Müjde Geldi! SSK'lı Olup O Tarihlerde 10 Yıl Sigorta Girişiniz Varsa Emeklilik Mümkün…
Son dakika açıklama geldi. SGK girişi 1999 tarihinde olanlar EYT'den yararlandı. 1999, 2000 ve 2008 tarihleri arasında sigorta girişi olanlara erken emeklilik müjdesi geldi. Üstelik yaş şartı olmadan yalnızca 1800 prim günü üzerinden emekli olma imkanı...

SSK girişi bu 10 yıl içinde olanlara erken emeklilik müjdesi geldi. Binlerce kişi hatta milyonlarca emeklilik bekleyen kişi 1999 yılının belirlenen tarihine kadar sigorta girişi bulunuyorsa emekliliği hak edecek. 1999 yılının o tarihinden sonra ve 2008 yıllarında sigorta girişi olanlara da erken emeklilik oluşturuluyor. 1800 prim gününü dolduranlara emeklilik imkanı sunuluyor. Peki, kimler erken emekli olabilir? EYT yasası sonrasında yeni çıkarılan emeklilik yasasında hangi gelişmeler yaşandı?

Sigorta başlangıcına göre emekli olmak pek çok vatandaşın merak ettiği konular arasında yer alıyor. Erken emeklilik SGK tarafından müjde niteliğinde duyuruldu. Sigorta başlangıcı 1999-2000 ve 2008 yıllarında olan vatandaşlar için büyük bir fırsat oluşturulduğu yaş şartı kaldırıldı ve bu düzenleme ile yalnızca 1800 prim gününüz bulunuyorsa erken emekli olabileceksiniz.

EYT Sonrası Yeni Erken Emeklilik Müjdesi Duyuruldu

EYT'den emekli olanlar kurmuş oldukları emeklilik hayalini sağlarken EYT dışında kalan kişilere de emeklilik yolu açıldı. Uzun yıllardır EYT ile emekli olmayı bekleyenlere yeni bir emeklilik imkanı sağlandı. EYT'den emekli olamayanlar ve kıl payı kaçıranlar bu sistem ile emeklilik sağlayabilecekler. 1999, 2000 ve 2008 yılları arasında sigortalı olanlar ve 1800 prim gününü tamamlamış olanlar yaş şartına takılmadan emekliliği sağlayabilecekler. Peki bunun için ne yapmak gerekiyor? Ne zaman emekli olacaklar?

Erken emeklilik herkesin hayali. Erken emeklilikle ilgili son düzenlemeler resmi gazetede yayınlandı. Emeklilik yaşının öne çekildiği bu düzenleme ile indirim yapıldı ve prim indirimi sayesinde SGK yeni yasanın ayrıntılarına paylaştık. Erken emekli olabilmek için gerekli olan şartlar tamamen değiştirildi. Bağ-Kur sigortalıları ev hanımları ve sigorta başlangıç tarihi 1999'dan sonra olanlar, stajyerler bu duruma sevinecekler. Bu kişilere tam 8 yıl daha erken emeklilik sağlanacak.

8 Yıl Erken Emekli Olacaksınız…

8 Eylül 1999 tarihi öncesi sigortalı olan milyonlarca kişi EYT düzenlemesi ile emekli olmayı uzun bir süre bekledi. Sonunda düzenleme gerçekleşti ve pek çok kişi başvurusunu yaptı. Hatta nisan ayı itibariyle de EYT emeklilerine ilk emekli maaşları verilmeye başlandı. Şimdi ise sıra 1999 sonrası sigorta girişi olanlar için düzenleniyor. Erken emeklilik Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelecek. Yaklaşık 5 milyon kişi bu yasa kapsamında emeklilik sağlayacak.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.