SON DAKİKA: 2023 Temmuz yeni memur ve memur emeklisi maaşları belli oldu!

SON DAKİKA: 2023 Temmuz yeni memur ve memur emeklisi maaşları belli oldu!
Son dakika haberi...Memur zammı 6 aylık enflasyon oranı ve refah payı belli oldu. Nihai memur maaş zammı seyyanen artışla belli oldu. 2023 Temmuz zammı ile en düşük memur maaşı yüzde 85,68 oranında artarak 22 bin TL düzeyine yükselecek. Enflasyon, ek zam

Son dakika haberleri...Memur ve memur emekli maaşı için beklenen gün geldi. Milyonların geliri Temmuz zammı ile artacak. En düşük memur maaşı rekor bir zam ile 22 bin TL düzeyine yükselecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın beraber yürüttüğü memur maaşı düzenlemesi tamamlandı. 6 aylık enflasyon rakamları ve seyyanen artış kesinleşti. Ek zam düzenlemeleri açıklandı ve yasa tasarısı Meclis'e Başkanlığına sunuldu.

HAZİRAN 2023 ENFLASYON ORANI BELLİ OLDU

Emekli ve memur maaşları başta olmak üzere birçok kalemde belirleyici olacak Haziran ayı enflasyon rakamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre enflasyon oranı Haziran ayında aylık bazda yüzde 3,92, yıllık bazda ise yüzde 38,21 olarak gerçekleşti.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI İÇİN 6 AYLIK ENFLASYON FARKI KESİNLEŞTİ

Haziran ayı enflasyon rakamları sonrası refah payı hariç 6 aylık emekli ve memur zam oranı netleşti. Hesaplarımıza göre; 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 19,78, enflasyon farkı dahil 6 aylık memur zammı ise yüzde 17,56 oldu.

MEMUR MAAŞ ZAMMI DÜZENLEMESİ MECLİS'E GELDİ

Memur maaşlarına ilişkin düzenleme bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) geldi. Teklifi saat 12.00'de AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler Meclis Başkanlığı'na sundu.

MEMUR MAAŞLARI İÇİN 8077 TL SEYYANEN ARTIŞ

En düşük memur maaşını 22 bin 17 TL yapacak düzenleme Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne sunuldu. Tüm memurlara seyyanen 8077 TL'lik bir artış yapılacak.

Ak Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, en düşük memur maaşını 22 bin liraya yükseltecek teklifte yüzde 17,55 oranında ve 8 bin 77 TL seyyanen zam uygulanacağını açıkladı.

Güler, "Uzun zamandır yaptığımız çalışmalarda istişareler neticesinde son şekil verildi. En düşük memur aylığının 22 bin liraya çıkarılmasını içeren kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sunduk. Tüm kamu görevlilerinin yılık ücretlerinde enflasyon farkı dahil artışa ilave olarak seyyanen net 8 bin 77 liralık artışı öngörüyoruz. En düşük memur maaşı 22 bin 17 liraya çıkarılacaktır. Temmuz artış oranı bu şekliyle birlikte yüzde 86'yı bulmaktadır. Kümülatif artış ise yüzde 142 artışı sağlamış olacağız. Ortalama memur maaşı 25 bin 15 liraya çıkarılacaktır. Temmuz artış oranı ortalama yüzde 74'e karşılık gelmektedir. Kümülatif oranı yüzde 129 artışı sağlamış olacağız." şeklinde konuştu.

Güler, "17 maddelik hazırladığımız teklifte kurumlar vergisi ve MTV'de yeni düzenlemeler yapıyoruz, vergi kanunlarımızda yer alan bazı istisnaların kaldırılması yönünde değişiklikler öneriyoruz. Ayrıca vergi kanunlarında yer alan bazı maktu vergi tutarlarının GSYH içindeki paylarının azaldığını dikkate alarak, maktu tutarların güncellenmesine imkan verecek şekilde yetki düzenlemelerini öngörüyoruz. " dedi.

Güler, bu kanun teklifinde SSK ve Bağkur emeklileri için zam oranının yer almıdığını ifade etti.

REFAH PAYI HARİÇ MEMUR ZAMMI BELLİ OLDU

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün 10:00'da Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Bununla beraber 6 aylık enflasyon rakamları dolayısıyla memur enflasyon farkı kesinleşti. Memur enflasyon farkına yüzde 6'lık toplu sözleşme zammı ilave edilerek refah payı hariç memur zammı belli oldu.

Enflasyonda düşüş sürüyor. Enflasyon oranı Haziran ayında aylık bazda yüzde 3,92, yıllık bazda ise yüzde 38,21 olarak gerçekleşti. Bu rakam son 18 ayın en düşük seviyesi olarak dikkat çekti.

6 AYLIK ENFLASYON - YÜZDE 19,78
6 AYLIK SSK-BAĞKUR EMEKLİ ZAMMI - YÜZDE 19,78
6 AYLIK MEMUR ENFLASYON FARKI - YÜZDE 11,56
6 AYLIK MEMUR ZAMMI - YÜZDE 17,56
TÜM MEMURLARA SEYYANEN 8077 TL ARTIŞ

MEMUR MAAŞLARI İÇİN PEŞ PEŞE AÇIKLAMALAR

Konuyla ilgili Kabine Toplantısı açıklamalar peş peşe geldi. Başkan Recep Tayyip Erdoğan, "Memur maaşlarına yapılacak zam miktarıyla ilgili süreci başlatıyoruz. 5 Temmuz'da 6 aylık enflasyon oranlarının belli olmasıyla, memur ve emeklilerimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz." ifadelerini kullandı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan ise, "Çok kapsamlı düşünülüyor. Kimsenin mağdur olmaması, çalışanlarımızın refahının artırılması bizim için önemli." diye konuştu.

İŞTE TEMMUZ 2023 MEMUR ZAMMI MAAŞ BELİRLEME TAKVİMİ

5 Temmuz saat 10:00'da TÜİK Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıkladı ve memur zammı refah payı hariç kesinleşti
Refah payı (Ek zam) ve seyyanen artış duyuruldu. Tüm memur maaşlarına 8077 TL seyyanen artış yapılacak.
Düzenleme Meclis Başkanlığı'na sunuldu
Çalışma TBMM Plan Bütçe Komisyonu'ndan geçecek
Meclis Genel Kurulu'nda oylanarak yasalaşacak
Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla memur zammı düzenlemesi 15 Temmuz öncesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek

TORBA YASA TEKLİFİ MECLİS BAŞKANLIĞI'NA SUNULDU

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın beraber yürüttüğü memur maaşı düzenlemesi tamamlandı. TÜİK'in 6 aylık enflasyon rakamlarını duyurmasıyla sıra bu düzenlemeye geldi. Torba yasa, Meclis Başkanlığı'na sunuldu. Teklif TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nun ardından da Genel Kurul'un gündemine gelerek yasalaşması bekleniyor.

EN DÜŞÜK MEMUR MAAŞI 22 BİN TL OLACAK

2023 Temmuz zammı düzenlemesi ile evli ve 2 çocuklu bir memurun en düşük maaşı 11 bin 848 liradan 22 bin liraya yükselecek. Taban aylıkta zam oranı yüzde 85,68 olarak kayıtlara geçecek.

6 AYLIK ENFLASYON RAKAMLARI NE OLDU

5 aylık enflasyon oranı yüzde 15,26 olarak kayıtlara geçti. Ekonomistlerin ve piyasa beklenti anketlerinin sonuçlarına göre 6 aylık enflasyonun yüzde 18-20 arasında gerçekleşmesi bekleniyordu.

TÜİK enflasyon rakamlarını açıkladı. Enflasyon oranı Haziran ayında aylık bazda yüzde 3,92, yıllık bazda ise yüzde 38,21 olarak gerçekleşti. Bu rakamlar son 18 ayın en düşük yıllık enflasyonu olarak kayıtlara geçti.

EMEKLİ VE MEMUR ZAMMI NASIL HESAPLANIYOR?

Memur ve memur emeklisi her yıl 6 ayda bir zam alıyor. Burada toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı toplamı kadar zam söz konusu oluyor. Memur enflasyon farkı, bir önceki dönemde verilen toplu sözleşme zammının üzerinde enflasyon rakamını ifade ediyor.

Bu Temmuz döneminde memur maaşları enflasyon farkı, toplu sözleşme zammı, refah payı ve seyyanen artışla yükselecek. Toplu sözleşme zammı Ocak 2023 döneminde yüzde 8 olarak uygulandı. Temmuz 2023 içinse bu rakam yüzde 6 oldu.

Toplu sözleşme zammı
Enflasyon farkı
Refah payı ve seyyanen artış ile belirlendi

Son dakika haberi!

Milyonlarca memur ve emeklinin gözü zam oranına çevrildi.

AK Parti Grup Başkanı Abdullah Güler, en düşük memur maaşını 22 bin TL ye çıkaracak kanun teklifine ilişkin açıklama yaptı.

Güler'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Uzun zamandır yapılan çalışmaya son şeklini verdik. Teklifi başkanlığa sunduk. 17 maddeden oluşuyor.

Teklifle tüm memurların ücretlerinde sözleşme zammı, enflasyon farkına ek olarak seyyanen 8 bin 77 TL'lik artış öngörüyoruz. En düşük memur maaşı temmuzda 22 bin 17 TL'ye çıkacak. Artış oranı yüzde 86'yı buluyor. Ortalama memur maaşı 25 bin 15 TL'ye çıkacak. Temmuz artış oranı yüzde 74'e karşılık geliyor.

TEKLİFTE EMEKLİ ZAMMI YOK

İşçi ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı teklifte yok. En düşük emekli maaşı 7 bin 500 liraya çıkarılmıştı. Teklifte emekli maaşına yönelik düzenleme yok.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.